İngiltere Artık Avrupa Birliğinde Yok

İngiltere Artık Avrupa Birliğinde Yok

25 Kasım 2018 14:43

Dünya

Sayfa Görüntüleme : 536

Yorum Sayısı : 0
 

İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki Brexit sürecinde bir aşama daha geçildi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB liderlerinin Brexit anlaşmasını onayladığını açıkladı.

Anlaşma taslağına göre İngiltere Avrupa Birliği'ne 39 milyar sterlinlik bir "boşanma ücreti" ödeyecek. 29 Mart'tan itibaren başlayacak ve 21 aylık bir geçiş dönemi olacak.
 
İngiltere'deki AB vatandaşları ve AB'deki İngiliz vatandaşlarının bulundukları ülkede çalışma ve eğitim hakları sürecek.
 
 
İngiltere'de ise son sözü parlamento söyleyecek. Anlaşmanın parlamentodan geçebilmesi için 650 milletvekilinden 320'sinin desteği gerekiyor.
 
 
İngiltere, 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma kararı almıştı. AB ile İngiltere arasında Haziran 2017'de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda İngiltere'nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir "ayrılık ücreti"nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşmaya varmıştı. İngiltere, 29 Mart 2019'da AB'den resmen ayrılacak.


Anahtar Kelimeler : İngiltere , ve , Avrupa , Birliği , arasındaki , Brexit , sürecinde , bir , aşama , daha , geçildi. , AB , Konseyi , Başkanı , Donald , Tusk , , AB , liderlerinin , Brexit , anlaşmasını , onayladığını , açıkladı. ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Dünya haberleri