Artık Turnike Sistemi Kalkıyor!

Artık Turnike Sistemi Kalkıyor!

18 Ocak 2018 14:57

Ekonomi

Sayfa Görüntüleme : 1014

Yorum Sayısı : 0
 

Türk mühendislerce geliştirilen akıllı ulaşım altyapı projesi Elektronik Biletleme Sistemi Projesi (ETS) ile turnike sistemini ortadan kaldırıyor.

Avrupa'nın tamamında da uygulanması planlanan sistem ile geçiş yaparken otomatik olarak kişiler algılanıyor ve böylelikle turnikeler önünde kalabalığın birikmesi de önlenmiş oluyor.
 
Elektronet AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaptana,"Projemiz 4 milyon avro Ar-Ge desteği ve TÜBİTAK ile ITEA'nın onayını aldı. 2015 yılında başladığımız ETS, Elektronet'in konsorsiyum liderliğinde Romanya, Güney Kore, İspanya, Portekiz ve Türkiye'den 8 firma olarak uygulamaktayız." diye konuştu.
 
Pilot uygulamaya geçilmesinin önünde bir engel kalmadığını ifade eden Kaptana, 2015 yılında başlayan ve 2018 yılı sonunda tamamlanacak projenin geçiş kontrol, elektronik ücret tahsilat sistemi, yüz tanıma sistemi, büyük veri yönetimi gibi ana unsurlarının tamamlandığını söyledi.
 
Elektronik Biletleme Sistemi Projesi (ETS) ile otobüs, vapur, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına binerken kullanılan turnike sistemini ortadan kalkıyor.
 
Ayrıca, ulaşım kartlarındaki "kontörüm bitti" endişesine ve "fazla kontörü olan var mı?" arayışına da son veriyor. Yolcular dilerlerse ETS uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek, ulaşım kartı yerine kullanabiliyor, kontörleri bittiğinde ise yine cep telefonları üzerinden mobil uygulama aracılığı ile anında yükleme yapabiliyor.
 


Anahtar Kelimeler : Türk , mühendislerce , geliştirilen , akıllı , ulaşım , altyapı , projesi , Elektronik , Biletleme , Sistemi , Projesi , (ETS) , ile , turnike , sistemini , ortadan , kaldırıyor. ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Ekonomi haberleri