Dolar Düşüyor

Dolar Düşüyor

15 Kasım 2018 11:22

Ekonomi

Sayfa Görüntüleme : 510

Yorum Sayısı : 0
 

Dolar/TL güne 5,46 seviyesinde başladı. Saat 13:44 itibariyle dolar 5.4292 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dolar/TL, bugün en düşük 5,4184, en yüksek 5,4685 seviyesini gördü. Euro ise 6.1412 lira seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi 1.1292 seviyesinde. Gram altın 211.2 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 20.13 seviyesinde.
 
TL'nin öngörülen oynaklığı son birkaç ayda TL'ye ilişkin endişelerin azalması ve petrol fiyatlarındaki düşüşle Ağustos başından bu yana en düşük seviyeyi görerek başlıca teknik seviyeyi kırmış oldu.
 
İç piyasada bugün Ağustos dönemi işgücü istatistikleri, Ekim ayı merkezi yönetim bütçe gerçekleşmesi, Eylül ayı özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcuna ilişkin veriler Kasım ayı 
beklenti anketi ve haftalık para ve banka istatistikleri takip edilecek. 
 
Dış piyasada ise ABD işsizlik maaşı başvuruları başta olmak üzere veri gündemi, Brexit ve küresel ticaret savaşlarına ilişkin gelişmeler takip ediliyor. 
 
Piyasalar son dönemde Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank konusundaki gelişmeleri izliyor. Diğer yandan ABD seçimleri, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, ABD faiz kararları küresel piyasalarda yön belirleyici unsurlar olarak takip ediliyor. 
 
Asya borsaları, Çin'in ABD'nin ticaret taleplerine yazılı cevap gönderdiği haberleriyle artış kaydeden Çin hisselerinden destek bularak yükselirken; petrol fiyatları ise arz fazlası endişeleriyle gerilemeye başladı. Başbakan Theresa May'in dün Brexit anlaşmasının taslağı konusunda üst düzey bakanlarının desteğini alması sonucu euro ve sterlin dolar karşısında Pazartesi günü gördükleri güniçi dip 
seviyelerinde sırasıyla yüzde 0.8 ve yüzde 1.2 yükseldi. 
 
Avrupa Birliği ile İngiltere'nin Brexit anlaşmasının taslağı üzerinde uzlaşmaları, İngiltere'nin AB'den ayrılışının kaotik bir şekilde olmamasına imkan tanıyacak. 
 
Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.92 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 20.13 seviyesindeydi.
 


Anahtar Kelimeler : Dolar/TL , güne , 5 , 46 , seviyesinde , başladı. , Saat , 13:44 , itibariyle , dolar , 5.4292 , lira , seviyesinde , işlem , görüyor. , ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Ekonomi haberleri