Patates Soğana Yine Zam Geldi

Patates Soğana Yine Zam Geldi

19 Kasım 2018 14:56

Ekonomi

Sayfa Görüntüleme : 228

Yorum Sayısı : 0
 

Tarımda problem yapısal. Arz kıtlığı, talep patlaması, sermaye yetersizliği ve bilinçsiz çiftçilikle bağlantılı. Hal Yasası çıka dursun, kışın pataes ve soğan fiyatları yine uçacak!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sektörün görüşünün alınması talimatı üzerine aynı taslak Türkiye Halciler Federasyonu yöneticilerine sunum olarak aktarıldı. Bu hafta Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın halcilerle görüşmesinden sonra taslağa son şeklinin verilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilmesi bekleniyor.
 
Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre taslakta öne çıkan düzenlemeler şöyle:
 
1- Ülke genelindeki 175 sebze ve meyve hal sayısı 30’a indirilecek,
 
2- Sebze ve meyve hallerinin kurulması, yönetimi, işletilmesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda her bölgedeki yerel yönetim ve ilgili kurumlara verilecek,
 
3-Hal komisyonculuğu kesin olarak kaldırılacak ve komisyoncular tüccar olarak faaliyetlerine devam edebilecek,
4- Ürün tasnifi, standartlaşma ve bölgesel ürünlerin markalaşmasını sağlayacak altyapı kurulacak,
 
5-Üretim bölgelerinde ihtiyaca uygun olarak ürün toplama merkezleri kurulacak.
 
6- Ürün fiyatını üreticiler ve üretici birlikleri belirleyecek.
 
Bu esnada çarşı-pazarda yaşananlar
 
Antalya’da soğan ve patateste küf hastalığının ortaya çıkmasından sonra özellikle soğan fiyatları bir anda tavan yaptı. Hastalık sonrası perakende olarak 2.5 TL’den satılan soğan, 5 TL’ye kadar yükselirken, geçtiğimiz ay fiyatı 1.7 ile 2 TL olan patates de 2.60 TL bandını gördü.
 
Sofraların vazgeçilmezi olarak görülen patates ve soğandaki artış son bir ayda sürerken, tüketiciye bir kötü haber daha Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Dernek Başkanı Nevzat Akcan’dan geldi. Akcan, patates ve soğandaki fiyat artışının ilkbahara kadar süreceği öngörüsünde bulundu.
 
Patates ve soğanın eş değer ürünler olduğunu ifade eden Akcan, her iki üründe de fire olaylarının yaşandığını ifade etti. Mevsimsel küf hastalığından dolayı ürün eksikliğinin yaşandığını kaydeden Akcan, “Patates 2.5 lira bandında, asıl fiyat değişikliği soğanda yaşandı ama patateste de artmasını bekliyoruz. Patates ve soğanda bahar sezonuna yani yeni ürünlerin çıkmasına kadar fiyat artışı devam eder” dedi.


Anahtar Kelimeler : Tarımda , problem , yapısal. , Arz , kıtlığı , , talep , patlaması , , sermaye , yetersizliği , ve , bilinçsiz , çiftçilikle , bağlantılı. , Hal , Yasası , çıka , dursun , , kışın , pataes , ve , soğan , fiyatları , yine , uçacak! ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Ekonomi haberleri