FED Toplantısı Öncesinde BIST...

FED Toplantısı Öncesinde BIST...

FED Toplantısı Öncesinde BIST...

20 Eylül 2017 13:09

Yorum Sayısı : 0
 

 

Sevgili Okurlar, Bu akşamki FED toplantısında piyasalar “Olası bilanço küçültme ile ilgili karar, Başlama Tarihi Ve miktarı konusunda” cevaplar arayacak. Ayrıca Başkan Yellen'in konuşmasında Aralık ayı faiz artırım  sinyali verip vermeyeceği piyasaların ana gündemi olacak. Faiz cephesi ile ilgili bekletim FED’in Aralık ayı faiz artırım sinyali vermeyeceği ancak makro veriler iyi  gelirse, ılımlı faiz artırım döngüsüne devam ederiz diyebileceği ve her iki tarafı  da mutlu etmeye çalışan orta yolu seçeceği yönünde.

Toplantı öncesinde BIST’e göz atalım :

Bildiğiniz üzere Borsa İstanbul’un 72.000 seviyesinden başlayan yükseliş trendi ve 77.600 seviyesinin geçilmesi ile başlyan rallisi , 2017 yılında Gelişen ülkeler arasında Polonyo hisseleri ile birlikte BIST’i performansı en iyi olan borsa konumuna getirmişti, Ağustos ayı sonuna kadar. Burada Ağustos ayı sonu diyorum çünkü Eylül ayı birlikte BIST’in göstermiş olduğu bu performans yerini , sırasıyla tarihi seviye olan 110.500 – önemli destek seviyeleri olan 107.900 ve 106.100’ün aşağı  kırılması ile, Gelişen ülke hisselerinin 73 ayın zirvesinde olmasına rağmen %7.7 negatif ayrışmaya bırakmış durumda.  ( Eylül ayı BIST Performansı -%5.7 / GOÜ performansı  +%2.0 )

Peki bu negatif ayrışmanın nedenleri nelerdir ?


1)Endekste ağırlığı yüksek ana hisselerde ortak, aile  satışları ve Lokomitif hisselerin negatif ayrışması:

* TCELL / TAVHL / KCHOL / SAHOL hisselerinde ortak ve aile satışı

* Lokomotif hisselerin negatif ayrışması : Demir-çelik (EREGL -%10.0 /
KRDMD -%5.8) , Bankalar (-%7.0) ve THYAO (-%6.7)   (performanslar  dolar bazındadır)

2)      Yükselen faiz ortamı (son 6 işlem gününde 10 yıllık gösterge  tahvil faizi 24 baz puan yükseldi  %10.91 kritik direnç) ve kötüleşen  bütçe verileri.

3)      25 Eylül Kuzey Irak Referandum haberleri : 22 Eylül’de MGK toplantısında ele alınacak olan Irak Referandumu ile ilgili toplantıdan çıkacak kararlar öncesinde Irak - Suriye sınırımızda askeri hareketlilik ve tatbikatların Kuzey Irak referandum öncesi gerçekleştiriliyor olması.

4)      Kuzey Kore füze denemeleri ve Trump’ın bu denemelerin devam etmesi durumunda olası askeri müdahele konuşmaları.

5)      Almanya Şansölyesi Merkel'in ilk defa Türkiye'ye karşı  ekonomik yaptırımlar uygulamasını gündeme getirmesi.

olarak özetlenebilir.

Bu maddelerden en çok önemsediğim faizlerinin hızla yükselmesi. Artacak Jeopolotik riskler beraberinde 10 yıllık faizlerde artışa devamını getiri ise,  ana destek seviyesi olan 102.700 seviyesini test edebiliriz. Bu seviye rallinin başladığı 77.600 seviyesi ile tarihi seviye olan 110.500 hariketinin Fibonacci geri dönüşü. Bu kritik seviye öncesinde gün içi yada FED sonrası ilk destek takip seviyemiz ise 104.900 olacaktır. 


Anahtar Kelimeler : FED , Toplantısı , Öncesinde , BIST... , ,

Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yazarın Diğer Yazıları

FED Toplantısı Öncesinde BIST... - 20 Eylül 2017 13:09

 

 YAZARLAR