Beklenilen Yasa Geliyor.Ensest Artık Suç Sayılacak!

Beklenilen Yasa Geliyor.Ensest Artık Suç Sayılacak!

25 Kasım 2017 09:35

Güncel

Sayfa Görüntüleme : 388

Yorum Sayısı : 0
 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 Fatma Betül Sayan Kaya "Yasaya ensestin suç sayılması ile ilgili maddeler konulması üzerine çalışma yapıyoruz. Bu anlamda bir irade söz konusu" dedi.
 
Biz, kadına şiddetle mücadele konusunda mevzuatta çok ciddi değişiklikler yapmış bir ülkeyiz. Ama yasaların uygulanması noktasında daha güçlü ve hiç taviz vermeyecek şekilde çalışmaların sürdürülmesi gerekiyor. Haziran itibarıyla  Adalet Bakanlığı'nın UYAP sistemine kaydedilen bir koruma kararını anında görebiliyoruz.Emniyetle de protokol imzaladık. Oraya başvuran şiddet mağduru kadınların da bilgisi anında ekranımıza düşecek.
 
Kadına şiddet vakalarında, tutkulu sevgi gibi kararlar kabul edilemez. O tutkulu sevgi dediğiniz şey, bütün insanların sevgisine haksızlık.Bugüne kadar 30 kadar kelepçeyle sadece iki ilde hizmet verdik. Şu an bunu  Ankara,  İstanbul,  İzmir,  Bursa,  Antep ve  Antalya'da olmak üzere altı ile çıkarttık. Kelepçe sayısının 600'e çıkartılmasıyla ilgili Adalet Bakanlığımıza başvurduk. 600 tehdit altındaki kadını koruyacağız.
 
İhtilaflı boşanmalarda 'çocuğu görme', üzerinde çalıştığımız bir konu. Çocuklar bir mal gibi, bir tutanak düzenlenip teslim ediliyor. Tutanakta, 'teslim edilen mal: çocuk' yazılıyor. Bakanlık olarak çocuğun sağlıklı bir şekilde aileye teslim edilmesi ve alınması noktasında, ortamın çocuğun psikolojisini olumsuz etkilemeyecek şekilde olmasını sağlayacağız.
Şu anda bizim ekibimizle  Adalet Bakanlığı'nın ekipleri çalışıyor. Ben bizim sistemin doğru ve gerçekten verimli bir sistem olduğuna inanıyorum.Türkiye'de boşanma davalarında her şey açık seçik, her şey ortada. Çok yanlış, gizli olması gereken davalar bunlar.
 
(Çocuk istismarı davaları) Bir çocuğun bile istismara uğramasını kabul edemeyiz. Aile Bakanlığı olarak bu sene içinde 25'i geçti, kız öğrenci yurtları yapıyoruz. İl ziyaretlerimde görüyorum, kız yurdu olsa baba kızını okula yollayacak belki ama yurt olmadığı için güvenip gönderemiyor.
 
Eskiden aileler istismar olaylarını kapatma eğilimindeydi. Bugün toplum bilinçleniyor. 30 yıldır bir öğretmen okulda çocukları sistematik olarak istismara maruz bırakıyor; bu 30 yıldır konuşulmadığı için bugün ortaya çıkıyor. Önemli olan istismara hiçbir çocuğun maruz kalmaması. Ama bu yaşandığı takdirde suçluların en ağır cezayı alması gerekiyor.
 
Biz güçlü aile, güçlü toplum deyince yanlış bir algı oluyor. Değiştirdim ben bunu. Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum. Hedefimiz kadınları güçlendirmek. Onları güçlendirince zaten aile de güçlenecek. Ailenin direği kadındır.
 
CHP lideri  Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Erkek işsizse, eve yeteri kadar para gelmiyorsa bu erkek de hıncını gelip karısından alıyor. Kavga ortamını yaratan temel neden ekonomiktir" şeklindeki açıklamasına tepki gösteren Kaya, : "Bu açıklama, zihniyetinin arkasındaki kodları mı gösteriyor, anlamış değilim. Şiddeti meşru göstermektir bu. Ben sayın  Kılıçdaroğlu'nun tüm kadınlardan özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum. Biz kadınların bir huyu vardır, unutmayız. Bunu da unutmayız."
 
"Diyanet'e bir kadın başkan yardımcısı atandı. Bunu çok önemli buluyorum. Bu ülkede kadın başbakan, bakanlar, milletvekilleri oldu ama Diyanet'te ilk kez bir kadın başkan yardımcısı var. Geçtiğimiz gün, başkanımız ve Huriye Hanım'la birlikteydik.  'Pantolon giyen kız çocuğu okula giderse, o baba şöyle şöyle olur' gibi şeyler duyuyoruz bazen. İnanın bu beni herkesten daha fazla yaralıyor. Dinimizde, 'ilim  Çin'de de olsa alınız' denirken, bir din adamının dini referans göstererek, kadınlar evde otursun, kadınlar şunu giymesin, bunu yapmasın demesi kabul edilemez. O tür hocalara itibar edilmemesi gerektiğini düşünüyorum."
 
(Kaynak:  Milliyet)


Anahtar Kelimeler : Aile , ve , Sosyal , Politikalar , Bakanı , Fatma , Betül , Sayan , Kaya , çarpıcı , açıklamalarda , bulundu. , ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Güncel haberleri