CHP'li Eski Vekil'e Yakalanma Kararı!

CHP'li Eski Vekil'e Yakalanma Kararı!

28 Kasım 2017 11:36

Güncel

Sayfa Görüntüleme : 426

Yorum Sayısı : 0
 

CHP'li eski vekil Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

"Türkiye'den ABD'deki davaya sahte delil götürdüğü" iddiasıyla Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ile CHP'li eski vekil Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
 
Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ile CHP eski Milletvekili Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı. İki ismin de FETÖ üyeliği suçundan arandıkları ve firari durumda oldukları belirtildi.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Türiye'den, ABD'deki davaya sahte delil ve belge götürdüğünü tespit ettiği Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ile CHP eski Milletvekili Aykan Erdemir hakkında, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme", "Amacı dışında kullanma", "Hile ile alma ve çalma" suçlarından yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. yakalama kararı çıkarttı. Şüphelilerin ABD'deki davada tanık listesinde oldukları ortaya çıktı.
 
Amerika'da devam eden Reza Zarrab soruşturmasını başlatan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan savcı Joon H. Kim'in New York Bölge Mahkemesi'ne tanık olarak ismini bildirdiği Osman Zeki Canıtez ve Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Şüpheliler hakkında yakalama çıkarılması istenen savcılık yazısında, şüphelilerin ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmaması, tutuklamaya sevk edilip edilmeyeceği hususunun soruşturmayı yürüten savcının takdirine bırakılması talep edildi.
 
Söz konusu rapor, görevden alınan New York Savcısı Preet Bharara tarafından Reza Zarrab'a, sonrasında ise Bharara'nın yerine gelen Joon H.Kim tarafından Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'ya yöneltilen suçlamaların da dayanağını oluşturuyor.
 
Ağustos 2016'da FETÖ'nün BDDK içindeki elemanlarına yönelik olarak yapılan operasyonda Canıtez'in yurtdışına kaçtığı anlaşılmıştı.
 
ABD ile vize krizine neden olan ABD Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz'un firari FETÖ şüphelisi Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez tarafından 17 Aralık 2013'teki operasyonlarından sonra savcılığın talebi üzerine hazırlanan raporu ABD'ye götürdüğü iddia edilmişti.
 


Anahtar Kelimeler : , CHP'li , eski , vekil , Aykan , Erdemir , hakkında , yakalama , kararı , çıkarıldı. ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Güncel haberleri