Kemal Kılıçdaroğlu Suikastı Gün Işığına Çıktı

Kemal Kılıçdaroğlu Suikastı Gün Işığına Çıktı

07 Kasım 2018 20:58

Güncel

Sayfa Görüntüleme : 245

Yorum Sayısı : 0
 

Kılıçdaroğlu'na suikast girişimi sırasında yakalanan sanık, ilk duruşmada, "Eğer yakalanmasaydım Kılıçdaroğlu'nun üzerine arabayı sürüp, manevra yapacaktım." dedi.

Adalet Yürüyüşü'ne Saldırı Hazırlığındaki Sanık, Hakim Karşısına Çıktı: Aracı Kılıçdaroğlu'nun Üzerine Sürecektim 3 saat önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki 'Adalet Yürüyüşü'ne saldırı planı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişi, hakim karşısına çıktı. Kılıçdaroğlu'na suikast girişimi sırasında yakalanan sanık, ilk duruşmada, "Eğer yakalanmasaydım Kılıçdaroğlu'nun üzerine arabayı sürüp, manevra yapacaktım." dedi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde gerçekleştirilen 'Adalet Yürüyüşü'ne, kiraladıkları araçla saldırı planı yaptıkları iddiasıyla 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' ve 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçlarından yargılanan, aralarında terör örgütü DEAŞ üyesi olduğu ileri sürülen Oğuzhan Korkmaz'ın da bulunduğu tutuklu 5 sanık, Kocaeli'den yetkisizlik kararı ile Kayseri'ye gönderilen davada, hakim karşısına çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast girişimi sırasında yakalanan Oğuzhan Korkmaz, ilk duruşmada, "Eğer yakalanmasaydım Kılıçdaroğlu'nun üzerine arabayı sürüp, manevra yapacaktım" dedi.
 
I
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Haziran 2017'de başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nün Kocaeli etabına kiralık minibüsle saldırı planı yaparken, Kocaeli ve Kayseri Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışmasıyla yakalanan, terör örgütü DEAŞ şüphelisi Oğuzhan Korkmaz ve 6 kişi gözaltına alındı. Kayseri polisinin derinleştirdiği soruşturma kapsamında 9 kişi daha gözaltına alındı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, şüpheliler 'Ebu Hüseyin' kod adlı Oğuzhan Korkmaz ile Emre Emre, Ali Merttaş, Kaan Aslan ve Fatih Özel'in soruşturma evrakı Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi de yetkisizlik kararı vererek, dosyayı tekrar Kayseri'ye gönderdi.
 
Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde davanın ilk duruşması yapıldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüşü'ne saldırı planladığı iddia edilen tutuklu sanıklar Oğuzhan Korkmaz, Emre Emre, Ali Merttaş, Kaan Aslan ve Fatih Özel ile avukatları ve Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik duruşma salonunda hazır bulundu.
 
DEAŞ terör örgütü üyesi olduğu iddia edilen Oğuzhan Korkmaz, duruşma öncesi kimlik tespiti yapılırken, "Adresim yok. Babam beni evden kovdu" dedi.
 
Mahkeme başkanı, dava dosyasının Kayseri'den Kocaeli'ye yetkisizlik kararı ile gönderildiğini, Kocaeli'den de tekrar Kayseri'ye gönderildiğini söyleyerek, iddianameyi okudu.
 
 
DEAŞ'ın sözde 'Kayseri emiri' olduğu iddialarını reddeden Oğuzhan Korkmaz, "Doğru değil, Böyle bir şey olsa bu emri, emrim altındakilerden birine yaptırırdım. 2015 yılında El Nusra'ya katılmak için Suriye'ye gittim. Burada Ebu Yusuf ile tanıştım. DEAŞ'lı olduğunu söyledi. Yaralandım ve Türkiye'ye geldim. Burada cezaevinde yattım. Ebu Yusuf benimle iletişime geçti. DEAŞ'ın kullandığı bir haberleşme programı ile iletişim kurduk. Bu programı diğer sanıklara da ben yükledim" dedi.
 
 
 
'Adalet Yürüyüşü'ne saldırı planını da anlatan Korkmaz, "Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşü hakkındaki fikrimi Ebu Yusuf bana sordu. Ben de uygun bulmadığımı söyledim. O da eylem planı olduğunu, benden yardımcı olup olamayacağımı sordu. CHP'nin terör örgütü FETÖ'nün isteği ile yaptığı bu eylemi sabote etmemi istedi. Arabayı kiralamam için bana para gönderdi. Türk bayrağı ve AK Parti flaması alıp arabaya koydum. Ebu Yusuf benden büyük bir araç kiralamamı istedi ama ben küçük bir araç kiraladım. İnsanlara zarar vermek istemediğim için küçük araç kiraladım" diye konuştu.
 
 
Saldırı için Emre Emre'den yardım istediğini de anlatan Oğuzhan Korkmaz, "Emre'nin, DEAŞ'a biat ettiğimden haberi vardı ancak, diğer sanıkların haberi yoktu. Bu olaydan Emre'ye bahsettim. Bana yardım etmesini istedim. Emre de bu teklifimi kabul etmedi. Hatta bu eylemden beni vazgeçirmek istedi. Bundan dolayı da eylemi tek başıma yapmak için yola çıktım. Parayı aldıktan sonra aracı kiralayıp, camide namaz kılıp, arkadaşlarımla görüştüm. Eşimin eylemden haberi yoktu. Talimatı Ebu Yusuf'tan aldım. Kayseri'den Kocaeli'ye gittim. Yolda yakalandım. Eylemi yapıp yapmama konusunda çok kararsız ve tereddütte kaldım. Eğer yakalanmasaydım Kılıçdaroğlu'nun üzerine arabayı sürüp, manevra yapacaktım" ifadelerini kullandı.
 
Diğer tutuklu sanık Emre Emre ise "Oğuzhan Korkmaz 'emir' seçilmedi, kimse de ona biat etmedi. Bu programı DEAŞ'ın kullandığını bilmiyordum. Oğuzhan bir eylem yapacağını ve benden yardım etmemi istedi. Ben de kabul etmedim ve vazgeçirmeye çalıştım" dedi.
 
 


Anahtar Kelimeler : Kılıçdaroğlu'na , suikast , girişimi , sırasında , yakalanan , sanık , , ilk , duruşmada , , "Eğer , yakalanmasaydım , Kılıçdaroğlu'nun , üzerine , arabayı , sürüp , , manevra , yapacaktım." , dedi. ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Güncel haberleri