TürkAkım. Tarihi Projenin Açılışı Yapıldı

TürkAkım. Tarihi Projenin Açılışı Yapıldı

19 Kasım 2018 12:37

Güncel

Sayfa Görüntüleme : 156

Yorum Sayısı : 0
 

Rus gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak olan TürkAkım projesinin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Putin'in katılımıyla yapılıyor.

TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinde Türkiye'ye gaz sağlayacak ilk hattın deniz kısmı tamamlandı. Deniz kısmının tamamlanması dolayısıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde tören düzenlendi.
 
Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:
Türkiye, Rusya'dan 1987'den bu yana 387 milyar metreküplük doğal gaz alım gerçekleştirmiştir, bu, enerji alanındaki ilişkilerimizin her türlü sınamayı geçtiğinin ifadesidir.
 
Ticaret hacminde geçen yıl yüzde 30'luk artış sağladık. Hedefimiz 100 milyar dolar. Akkuyu hariç karşılıklı yatırımlarımız 10'ar milyar doların üzerinde.
 
Bu yıl 5 milyondan fazla Rus turisti ağırlayarak yeni bir rekora imza attık.
 
Putin'in konuşmasından satır başları:
Bu yıl Çin ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşacağız, Türkiye ile neden olmasın?
 
Projeye adı veren Sayın Erdoğan'dır, TürkAkım ismini vermiştir. İki ülke arasında güven olmadan böyle bir projeyi gerçekleştirmek mümkün değil.
 
Gaz akışı 2019 sonunda
Toplam kapasitesi 31,5 milyar metreküp olan projenin deniz kesimi, 930 kilometre uzunlukta 2 boru hattından oluşuyor. Her bir hattın kapasitesi yıllık 15,75 milyar metreküp.
 
Hat Rusya'nın Anapa kentinden çıkarak Türkiye'de Kıyıköy'e giriş yapıyor. 2019 sonunda Ruya'dan Türkiye'ye doğalgaz akmaya başlayacak. TürkAkım, İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi sanayi kentlerine doğal gaz sağlayarak bölgedeki üretimin güvencesi olacak.
 
Bir hatla Türkiye'ye 15,75 milyar metreküp doğazgaz gönderilecek. İkinci hatla Türkiye üzerinden Avrupa'ya doğal gaz taşınacak. İkinci hat Türkiye'den Yunanistan'a ya da Bulgaristan'a bağlanacak. Bu konuda görüşmeler sürüyor.


Anahtar Kelimeler : Rus , gazını , Türkiye , ve , Avrupa'ya , taşıyacak , olan , TürkAkım , projesinin , açılışı , Cumhurbaşkanı , Recep , Tayyip , Erdoğan , ve , Rusya , lideri , Putin'in , katılımıyla , yapılıyor. ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Güncel haberleri