Sağlık Çalışanlarına Müjde

Sağlık Çalışanlarına Müjde

10 Mayıs 2017 14:45

Sağlık

Sayfa Görüntüleme : 1336

Yorum Sayısı : 0
 

İçinde özlük hakları olan, emeklilik düzenlemeleri olan, biraz personelimizle ilgili geri kalmış olduğumuz alanlarda da düzenlemeler olacak." dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı  Eyüp Gümüş, nöbet tutma zorunluluğu olmaksızın sağlık çalışanlarına 5 yıla 1 yıl yıpranma hakkı getirileceğini belirterek, "5 yıla 1 yıpranmayı torba yasamızın içine koyduk. Torba yasamız toplam 62 civarında bir maddeye ulaştı. İçinde özlük hakları olan, emeklilik düzenlemeleri olan, biraz personelimizle ilgili geri kalmış olduğumuz alanlarda da düzenlemeler olacak." dedi.
 
 
Gümüş, Sağlık-Sen tarafından Ebeler ve Hemşireler Günü dolayısıyla  Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen "Hemşirelik ve Ebelik Sempozyumu"nda konuştu.
 
Sağlıkta yüzde 39,5 olan memnuniyetin bugün yüzde 75,5'lere ulaştığını bildiren  Gümüş, "Bunları, bugün kapasiteyi çok artıramadığımız sağlık teşkilatıyla beraber yapıyoruz. Her seferinde  Maliye Bakanlığı ile kavga ediyoruz.  Türkiye şu anda 50 bin personel açığıyla hizmet veriyor. Geçen sene biz 45 binle Maliye'ye gittik. 2018'de 52 bin ile gideceğiz. 52 bin sağlık personeli almakla ilgili mücadeleyi yapacağız. Yeni şehir hastaneleri, yeni tesisler yapılıyor. Onun içine hekim, hemşire, ebe ve sağlık personeli koymak kolay değil." değerlendirmesini yaptı.
 
"İŞSİZ SAĞLIK PERSONELİ SAYISI ARTACAK"
 
Eyüp  Gümüş, sisteme girmeyen, özel sektör ve kamuda iş bulamamış sağlık personeli sayısının 100 binin üzerinde olduğunu dile getirerek, bu rakamların iyi koordine edilmemesi durumunda  Türkiye'de gelecekte işsiz sağlık personeli sayısının artacağını ifade etti.
 
Bu konuda  Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile görüştüklerini aktaran  Gümüş, sağlık alanındaki mesleklerin yeniden tanımlanması için çalıştıklarını söyledi.
 
Milli Eğitim Bakanlığının ve YÖK'ün, kadroları Sağlık Bakanlığına sormadan kendine göre veremeyeceğinin altını çizen  Eyüp Gümüş, devletin ihtiyacına göre bu personellerin eğitimlerinin yapılacağını kaydetti.
 
 
Gümüş, şöyle konuştu:
 
" Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'le kurduğumuz komisyonla hem meslekleri yeniden tanımlıyoruz hem de mevcut meslek oranlarını ve sayılarını yeniden çalışıyoruz. Bakanlık olarak biz lise mezunu, önlisans mezunu hemşire, ebe almamaya çalışacağız. Lisans mezunu olmasını istiyoruz. Uzaktan erişimle lisans almalarını sağlayacağız. Onları da sisteme dahil edeceğiz. Sağlıkta personel kalitemiz ve insan gücü kaynağımızın da nitelikli hale gelmesini sağlamamız gerekiyor."


Anahtar Kelimeler : İçinde , özlük , hakları , olan , , emeklilik , düzenlemeleri , olan , , biraz , personelimizle , ilgili , geri , kalmış , olduğumuz , alanlarda , da , düzenlemeler , olacak." , dedi. ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Sağlık haberleri