Galatasaray'ın eski yöneticilerinden Arda Turan İtirafı

Galatasaray'ın eski yöneticilerinden Arda Turan İtirafı

05 Kasım 2018 18:00

Spor

Sayfa Görüntüleme : 253

Yorum Sayısı : 0
 

Galatasaray eski Futbol Direktörü Cenk Ergün, Demirören Haber Ajansı'na şampiyonluk yarışından, Galatasaray'a, Arda Turan'dan, yerli yabancı oyuncu kuralına kadar bir çok konuda özel açıklamalarda bulundu.

Şampiyonluk yarışıyla ilgili konuşan Ergün, "En büyük avantaj tabii ki Başakşehir'in. Başakşehir'in o alıştığımız takımı bir sene daha hem tecrübelendiğini hem de yaşlandığını görüyoruz. Onlarda da özellikle gol yollarında belki çok az gol yiyorlar ama gol atmada birazcık sıkıntıları var. Bu ara dönemleri ne kadar az puan farkıyla kapatırlarsa benim tahminim ilkbaharda, son düzlüğün çok kalabalık geçeceği ama son düzlükte de kazanın gerçekleştiği bir yarış olacak" dedi.
 
Geçen sezon olduğu gibi bu sezonda Galatasaray'ın lig şampiyonluğunu kazanacağını dile getiren Ergün, "Galatasaray, geçen senenin de şampiyonu ve şu anda ligde puan sıralamasında da zirveye yakın olarak en az rakipleri kadar şansa sahip. Hem Başakşehir, hem Beşiktaş, hem de Fenerbahçe, diğer aradan sıyrılması muhtemel olan takımlardan aşağı değil. Şampiyonluğun en büyük adayı Galatasaray. Galatasaray'ın şampiyon olacağına inanıyorum. Avrupa'da ise gruptan çıkılmasında belirleyici olacak olan Schalke deplasmanı. Schalke maçının sonrasında Porto maçını da yine kazanacağımızı umuyorum. Dolayısıyla Schalke deplasmanından alınacak olan puan bizi yarışta tutacaktır. Galibiyet ise rakibe göre çok büyük avantaj sağlayacaktır. Galatasaray'ın gruptan çıkacağına inanıyorum. Umarım ilk 2 içerisinde olur. Çok büyük bir kaza da olursa da 3'üncü olup Avrupa Ligi'nde yoluna devam edecektir. Gördüğüm kadarıyla Galatasaray ilk 2 içerisinde guruplardan çıkacaktır" açıklamasında bulundu.
 
Sarı kırmızılı ekibin kadro genişliği açısından yeterli olmadığına dikkat çeken Cenk Ergün, "Bu kadar yoğun maç trafiğinde, biraz da sakatlıklar artınca kadro yapısının çok da yeterli olmadığı aşikar vaziyette olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla burada hem sağlık ekibine, hem de kondisyoner ekibe dönen sakatlıktan dönen arkadaşların bir an önce hazırlanması ve darbeye bağlı yaşanan sakatlıklar hariç yaşanan kas sakatlıklarının minimalize edilmesi konusunda kendilerine çok büyük bir iş düşüyor. Çünkü bu kadro devre arasında da bildiğim kadarıyla anlaşmanın detaylarına çok hakim değiliz ama satılabilen oyuncular dahilinde oyuncu alınabildiği için birilerinin gitmesi lazım birilerinin gelebilmesi için. Bu da kadro yapısına çok büyük avantaj ya da çok büyük bir destek sağlamayacaktır. 3 aşağı 5 yukarı eldeki kadro ya da sayı bu. Dolayısıyla burada genç kardeşlerimize şans geliyor. Ozan Kabak gibi elde ettikleri şansı kullanıp aradan sıyrılanlar olmadığı sürece Galatasaray kadronun handikaplarını yaşayacaktır" ifadelerini kullandı.
 
Milli Takım Teknik Direktörü Lucescu'nun çok tecrübeli bir isim olduğunu belirten Ergün, "Mircea Lucescu dünya futbolunun çok tecrübeli isimlerinden, bizim ülke futbolumuzu da bilen, hem Beşiktaş, hem de Galatasaray'da şampiyonluk yaşamış bir isim. Dolayısıyla bizim ülkemizin gerçeklerini çok iyi biliyor. Ülkemizden de kopmadı hep bir bayağı buradaydı. Yurt dışında da büyük hem takım hem de milli takım düzeyinde tecrübeleri var. Uzun vadeli planlamaların hem kendi yemiş hem de çalıştığı kulüplere yedirmiş bir teknik adam. Şu anda bir değişim süreci başladı. İlk resmi olarak adlandırabileceğimiz hazırlık karşılaşmalarında takımın alt yapısını hazırlamış oldu. Çok acele etmememiz lazım çünkü şu anda bizim hemen çıkıp da başarılı olabilecek bir takımımız yok. Bunu bir önceki dünya kupası elemelerinde de gördük. Biz bir şeylerin yatırımını yapmamız lazım. Şu an bu yapılıyor ve çok iyi sonuçlar olduğu gibi hiç istemediğimiz sonuçlarda olabiliyor çünkü daha takım kurulmamış halde. FIFA'nın gerçekleştirmiş olduğu milli takımlarda yapmış olduğu değişimle artan milli takım maç sayısı bize takımın oturması açısından avantaj sağlayacaktır. Yine bozmayalım devam edelim, bir yola girildi onu bozduğunuz zaman yine yapmak için yine vakit kaybetmek gerekiyor. Gerçeklerimiz budur ve bu yolda devam etmeli. Bizim burada asıl iş Türk futbolcuna düşüyor. İçinde bulunduğu konjonktürde oynayabileceği ligi ve takımları seçmek durumunda. Ben oynamadan bir yerde oturayım, kontratım var mantığı olduğu vakit ne kendine bir katkısı olacak ne bir sonraki transferini yapabilecek ne de milli takıma faydası olabilecek. Şimdi ülkemizden de yurt dışına bir futbolcu akışı başladı. Eskiden bu tek taraflıydı. Sadece yurt dışında doğmuş, büyümüş, yetişmiş olan Türk kardeşlerimiz buraya gelirlerdi. Şimdi buradan yurt dışına da gidiyor. Bu ne demek; burada oynuyorum, buradan yurt dışında da oynarım. Biz bu sayıyı bu sirkülasyonu arttırmalıyız. Burada kulüplerle ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum burada karar futbolcularda olacaktır. Onlar bu dirayeti gösterip yurt dışını hedef koymalıdır. Bunu sağlarlarsa biz daha büyük avantaj sağlayacağız. Belki bir iki takımdan milli takıma oyuncu gelmiyor ama Avrupa'nın çok önemli liglerinde çok önemli takımlarında oynuyorlar. Milan'da, Everton'da, Roma'da, Celta Vigo'da oynayan oyuncumuz var. Belçika'dan kalecimiz geliyor. Oyuncularımız hep Avrupa'nın farklı yerlerinden oyuncularımız geliyor. Bizim bunu arttırmamız lazım, başka çaremiz yok. Çünkü içinde bulunduğumuz konjonktür eskisi gibi 7-8 tane Türk oyuncunun hem yabancı oyuncu kuralı, hem de başarı açısından bir takımda oynayabileceği şekilde görünmüyor. Kafamızı farklı yöne döndürmeliyiz ki milli takım bunu döndürmüş vaziyette. Dolayısıyla biraz sabredeceğiz" dedi.
 
"HİÇ PES ETMEMEK LAZIM"
 
Farklı bir ülkede yaşamaya başlamanın kolay olmadığını söyleyen Cenk Ergün, "Kolay değil ama çokta çarpıcı bir örnek var; Cengiz Ünder. Roma'ya gitti adaptasyonunu sağladı, lisans sorununun ortadan kaldırdı, takımın bir parçası oldu, geçen sezon oynamaya başladı, bu sezon vazgeçilmezlerden biri ve şu an Avrupa'nın dev ekiplerinin takibinde olduğu söyleniyor. Cengiz'in Altınordu'da forma giydiği zaman çok eski değil. Sanki dün gibi Başakşehir'de 1 sene, sonrasında Avrupa'ya gitti. Dolayısıyla geldi eşim çocuğum geldi hemen geldim lisans sıkıntısını ortadan kaldırdım, hayata alıştım ailem geldi arkadaşlarım geldi yerleştim orada çok fazla Türk de yok, takımın havasına ve lige alıştım, milli takıma gittim geldim o arada o da bir süreç. Belki Hakan Çalhanoğlu Avrupa'da doğmuş büyümüş birisi ama Cengiz'de buradan kalkmış gitmiş bir kardeşimiz. Bu zamanla olacaktır hiç pes etmemek lazım. Çünkü önümüzde çok örnekler var. Bir Nihat Kahveci, yıllarını yurt dışında geçirdi ve onunda başlatmış olduğu bir şey, İspanya'da Türk futbolcularına bir kapı açtı. Türk oyuncular yabancı statüsünde sayılmadan oynuyor. Bir kültür oluşması lazım, biz buna sonradan başladık. İçerden dışarıya oyuncu gönderen bir kültürümüz olmadığı için bu kültüre başladık ve oturması zaman alacaktır" ifadelerine yer verdi.
 
Futbolcuların yerli-yabancı oyuncu olarak değil de, iyi-kötü, yeterli-yetersiz olarak ayrılması gerektiğini belirten Ergün, "Temelde şöyle başlamalıyız, yerli yabancı oyuncu değil, iyi kötü, yeterli yetersiz oyuncu vardır. Emre Belözoğlu 16 yaşındayken Şampiyonlar Ligi'nde oynayabilecek bir seviyede şu anda bu yaşında hala Başakşehir'de oynayabiliyor. Başakşehir'in yabancı oyuncu alamayacak bir durumumu var, oyuncu alabilir. Neden o pozisyonda Emre Belözoğlu oynuyor çünkü daha iyi olduğu için. Yani iyi olan oynar. Ama Türkiye'de oynar ama yurt dışında oynar. Mazeret arkasına saklanacaksak bu çok kolay. Yabancı vardı oynayamadım. Yabancıya sınırlama getirdik. O zamanda olmayan o yerli oyuncuların fiyatları bu sefer yükselmeye başlıyor. O zaman bir sıkıntı yok. O zaman o kontratlar o bonservisler verilirken neden biz konuşmuyorduk. Benim bu oyuncum 4 milyon etmez, benim oyuncum 750 bin demiyordu kimse ya da oyuncu bana 1 milyon 200 bin Euro vermeyin 500 bin Euro'ya oynarım da demiyor. O durumdan herkes faydalandı. Bu durumdan da faydalanması gerekiyor. Kapı kapanırsa başka bir oyuncu başka bir yere gidecek. Oynayacak yeri bulacak kendi seviyesinde. Bu her yerde var. Bu Avrupa'nın her yerinde yaşandı. Yani Polonya'da Çek Cumhuriyeti'nde her oyuncu illa orada mı oynamak zorunda? Kapısı açıldı başka tarafa gitti. ya da Belçika, Belçika'da yabancı sınırlaması yok. Belçika'da oyuncular biz oynayamıyoruz diye bir şey demiyor. Tam tersi Avrupa'nın en fazla istenen oyuncular, neden yetişmişler İngiltere'de oynuyor, Fransa'da oynuyor, İtalya'da oynuyor. Bizim de buna alıştırmamız lazım kendimizi. Evet pasaport nedeniyle bir takım sıkıntılarımız var. Bazı yerlerde yabancı statüsündeyiz ama bir o zaman İtalya'daki 2 tane Avrupa topluluğu dışında kontenjan varsa ben kendimi o 2'den biri olacak şekilde planlamam lazım. Nasıl olsa onlar oraya onu alır nasıl olsa onlar bunu alır demeyeceğiz. ya da İspanya'da Belçika'da İngiltere'de oynayabilecek seviyeye gelip oraya gidip orada oynayacağız" şeklinde konuştu.
 
Söz konusu dönemde Arda Turan ile transfer görüşmesinde bulunduklarını ancak gerçekleşmediğini belirten Cenk Ergün, "Arda ile o dönem bir transfer görüşmesi oldu ama gerçekleşmedi. Hem kulübün bu transferin gerçekleşmesi konusunda maddi manevi istekleri hem takımın durumu hem bütçesel durum hem o takımın planlanması, alınan oyuncular, oynatılacak olan oyuncular, bu nihayete eren noktaya o dönem içerisinde gelmedi. Arda tabii ki o dönem, istemek için bu konuşmaları yaptı. Bu görüşmeleri yaptı. Bunlar zaten hem Arda tarafından hem bizim tarafımızdan o dönemde söylendi. Menajeri de işin içerisindeydi, Barcelona ile de irtibatı sağlanmıştı. O dönemler oldu ama o dönem ki şartlar bu transferin gerçekleşme erkinin bu kararı uygulamasına yönelik olmadı" açıklamasında bulundu.


Anahtar Kelimeler : Galatasaray , eski , Futbol , Direktörü , Cenk , Ergün , , Demirören , Haber , Ajansı'na , şampiyonluk , yarışından , , Galatasaray'a , , Arda , Turan'dan , , yerli , yabancı , oyuncu , kuralına , kadar , bir , çok , konuda , özel , açıklamalarda , bulundu. ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Spor haberleri