Google Aşık Veysel'i Unutmadı

Google Aşık Veysel'i Unutmadı

25 Ekim 2017 11:49

Teknoloji

Sayfa Görüntüleme : 510

Yorum Sayısı : 0
 

Ünlü halk şairi Aşık Veysel'in doğum gününü Türkiye unuttu, Google ise unutmadı.

Ünlü halk şairi Aşık Veysel'in doğum gününü Türkiye unuttu, Google ise Veysel'e özel hazırladığı 'doodle' ile hatırlattı.
Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan  Google'nin bugün ünlü halk şairimiz  Aşık Veysel'in doğum günü dolayısıyla hazırladığı özel doodle ile kullanıcılarının karşısına çıkması şairin unutulan doğum gününün hatırlanmasını sağladı.  Aşık Veysel'in 123. doğum günü dolayısıyla memleketi  Sivas'ta da herhangi bir etkinlik düzenlenmezken, gün içerisinde  Sivas Valisi Davut Gül tarafından bir mesaj yayınlandı. Mesajda, "Büyük ozan ve dost insan,  Aşık Veysel'i doğumunun 123. yıl dönümünde rahmetle anıyor, bu vesileyle sanatını ve birikimini iyi duygularla vatana ve millete hizmet etmeye adayan tüm ozanlarımıza da saygılar sunuyorum" denildi.
 
Sivas Fasıl Heyeti Aşıklar ve Halk Oyunları Derneği başkanı Ahmet Ayık,  Aşık Veysel'i unutmanın mümkün olmadığını belirterek, "Bugün Rahmetli  Aşık Veysel'imizin 123. doğum yılı. Aşıklık demek  Sivas demek. 
 
 Veysel baba 123 sene önce dünyaya geldi ve çok büyük eserler meydana getirdi. Hala onun söylemiş olduğu eserler insanlığa ışık tutuyor. Birlik beraberliğimizi simgeleyen güzel türküleri ve sözleri var. Bizler onun türküleri ile büyüdük. Devletimizin de bu tür kültür faaliyetlerine ileri derecede sahip çıkması gerek. Çünkü aşıklık zor bir meslek. Alttan gelen yok. Belki zamanla bu da kaybolup gidecek. O yüzden aşıkların teşvik edilmesi lazım ve değer verilmesi lazım.  Aşık Veysel'e öldükten sonra değer verildi. Bizler bu geleneğin sonsuza kadar devam etmesini istiyoruz. En kalbi duygularımızla mekanı cennet olsun diyoruz" şeklinde konuştu.
 
 
 
 


Anahtar Kelimeler : Ünlü , halk , şairi , Aşık , Veysel'in , doğum , gününü , Türkiye , unuttu , , Google , ise , unutmadı. ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Teknoloji haberleri