İstanbul'a Kar Yağmamasının Nedeni Ne?

İstanbul'a Kar Yağmamasının Nedeni Ne?

16 Ocak 2018 12:33

Yaşam

Sayfa Görüntüleme : 352

Yorum Sayısı : 0
 

Meteoroloji tarih verse de kar bir şekilde kenti ıskalayıp geçti. Peki ama neden?

 Kar yağmamasının sebebini Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse açıkladı. İstanbul'a kar yağmıyor çünkü 'ısı adası' oluştu.
 
Meteorolog Köse'nin verdiği bilgiye göre ısı adası küresel iklim değişikliğinin bir sonucu."Yakın yerlerde, Kırklareli'nde, kar yağışı oldu ama İstanbul gibi büyük metropollerde şehir ısı adası sebebiyle kar yağışı zorlaşıyor. Çünkü binaları, evleri ısıtıyoruz. Araçlardan çıkan emisyonlar şehri ısıtıyor. Şehre göre 200 metre daha yüksekte olan Istrancalara Çatalca'ya kar düşüyor. Kentin 1,5 kilometre yukarısına kadar kar şeklinde başlıyor ama şehrin üzerine geldiği zaman alt seviye sıcak olduğu için bu da yağmura dönmesine neden oluyor. Köse, "Eğer soğuma tahminlerin bir iki derece daha altına inerse, hafta sonu beklenen ancak gerçekleşmeyen kar örtüsü perşembe günü İstanbul'da yaşanabilir. Cuma, cumartesi ve pazar hava ısınmaya başlayarak 12-13 derecelere çıkacak." dedi.


Anahtar Kelimeler : Meteoroloji , tarih , verse , de , kar , bir , şekilde , kenti , ıskalayıp , geçti. , Peki , ama , neden? ,Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Yaşam haberleri